Gymnasiet HHX Ringkøbing - nye elever

uc@ucrs.dk +45 96 80 15 00
uc@ucrs.dk +45 96 80 15 00

Velkommen til HHX Ringkøbing

Glæd dig til 3 fede år!

Her på siden kan du få information og inspirerende videoer, der handler om din start her på gymnasiet til sommer. Der er nogle informationer, der er vigtige for dig at vide i forhold til din studiestart, andre er blot rare at vide.

Vi glæder os til at tage imod dig, og inviterer dig til at være nysgerrig og gå på opdagelse på siden her!

Starten på din uddannelse

Du går fra at være folkeskole- eller efterskoleelev til at være gymnasieelev, hvor grundforløbet på 10 uger er starten på din uddannelse. I løbet af grundforløbet bliver du klædt på til at vælge din studieretning.

Du kommer til at møde fag, som du allerede kender, men også nye og spændende fag. De nye fag er nye for alle. Sammen vil vi lære de nye fag at kende.

Det er selvfølgelig anderledes at gå på gymnasiet, og vi kræver sikkert mere af dig, end du har været vant til. Men det gør vi kun for at give dig de allerbedste forudsætninger for en god fremtid, når du i 2027 har fået studenterhuen på.

}

Vi har samlet en MASSE information om og fra din nye skole i videoerne herunder.

Her får du ting at vide om skolestart og de første dage, ordblindhed og, hvilke tiltag vi, som skole, har i gangsat ift. dette. Vi viser dig rundt på skolen, du kommer til at møde nogle af dine undervisere og nogle af eleverne, der allerede går her og meget meget mere.

Velkomstvideo Screendump Ringk.

Velkommen til Gymnasiet HHX Ringkøbing

Mød nogle af skolens elever og undervisers, som introducerer dig til siden her og til skolen generelt.

Film 2 Elever Fortæller Screenshot

Mød nogle af vores elever

og hør dem fortælle, hvordan det var at starte den første skoledag. De fortæller bl.a. om de første dage, om grundforløbet og valg af studieretning.

Ellen Screenshot

Studievejledning og mentor hjælp på gymnasiet.

Mød din studievejleder, Ellen, og vores mentor, Nina, og hør om dine muligheder for hjælp allerede før du starter og mens du går på skolen.

Marianne Screenshot

Ordblindehjælp på gymnasiet.

Mød vores dygtige læsevejleder, Marianne og hør om dine muligheder for hjælp allerede før du starter og mens du går på skolen.

230828 SPP 8550 01

Rundvisning på Gymnasiet HHX Ringkøbing.

Kom med på virtuel rundvisning på skolen. Velkommen indenfor!

Første Skoledag

Hvad sker der første skoledag?

Din studievejleder, Ellen, fortællerhvad der skal ske på din første skoledag

230828 SPP 0159

Gode råd til din gymnasietid.

Underviser, Jens Præstegaard, giver dig et par gode råd til, hvordan du får det bedste ud af din gymnasietid

Hvad sker der på Gymnasiet HHX Ringkøbing?

Følg med på Facebook og se alle de fede ting vi går og laver i hverdagen!
Her deler vi både stort og småt, og når du følger med herinde får du et godt indblik i din kommende skole og de mennesker du kommer til at møde, når du starter.

Har du spørgsmål i forbindelse med din uddannelsesstart?

Du er altid velkommen til at kontakte vores rektor Elisabeth, hvis du har spørgsmål!
Hun kan svare på spørgsmål om uddannelsen, adgangskrav og karrieremuligheder, eller tvivlsspørgsmål og bekymringer op mod studiestart.

Elisabeth er her for at hjælpe dig godt i gang med, og godt igennem, din nye uddannelse! Er du i tvivl om det mindste, så ring til os! Jo mere vi ved om dig, og jo tidligere vi ved det, jo bedre kan vi hjælpe dig og give dig den bedste start på din nye skole.

Du kan kontakte Elisabeth via mail: eeh@ucrs.dk eller på tlf: 2013 3780

Læs mere om studievejledning og find alle relevante oplysninger

}
Skema HHXR

Hvad skal der ske den første uge?

De første dage på gymnasiet er selvfølgelig lidt anderledes end resten af året. Her kan du se dit skema for den første uge, så du ved, hvad du skal.

Hvad kan jeg blive med en HHX eksamen i rygsækken?

Som HHX student har du mulighed for minimum 131 videregående uddannelser, og alt efter hvilke fag du har valgt i løbet af din gymnasietid kan du åbne op for flere spændende muligheder. Tjek alle dine muligheder!

 

}

Hvordan er det at gå i gymnasiet?

HHX Ringkøbing 2022 Huekast 960X725

Det her bliver dig om 3 år!

Vi GLÆDER os til at se dig!

Og indtil da, har du mulighed for at gå ind på denne side så mange gange du har lyst, og tjekke op på diverse informationer, måske sammen med dine forældre, så de også ved, hvad der kommer til at ske efter sommerferien.

Er der dukket spørgsmål op, er du i tvivl, eller bekymret om noget, så er vi lige her og du er mere end velkommen til at give os et kald eller sende en mail. Gå evt. lige hele siden her igennem for svar på diverse, og ikke mindst for at finde kontaktoplysningerne til os.

De næste tre år kommer til at give dig faglig viden og praktiske kompetencer, så du er klar til at komme videre i livet, hvad end du vælger at tage en videregående uddannelse på universitetet, bygge videre via en erhvervsuddannelse, blive selvstændig eller hvilken retning du nu vælger.

Vi glæder os til at følge dig på vej og give dig et super fundament frem til din studentereksamen og din fremtid!