Tre unge elever griner og snakker sammen udenfor

Sådan bliver du elev på UCRS

Vejen ind afhænger af, hvem du er, og hvad du vil. Her får du et overblik over, hvordan du søger ind – uanset om du kommer direkte fra folkeskolen, eller har været ude i et par år. Vi glæder os til at møde dig.

Hvor starter du fra?

Teknisk eller business: Vælg din vej ind

Vejen ind afhænger af, hvem du er, og hvad du vil. Her får du et overblik over, hvordan du søger ind – uanset om du kommer direkte fra folkeskolen, eller har været ude i et par år. Vi glæder os til at møde dig.

https://uvm.dk/uddannelse-til-unge/erhvervsuddannelser/uddannelser/eud/grundforloebets-1-del/

Du kan starte direkte på grundforløb 2, GF2, og springe det indledende forløb over. Det gælder for både tekniske og merkantile uddannelser.

Se mere om grundforløb 2

Har du en gymnasial uddannelse bag dig, kan du i mange tilfælde starte direkte på GF2. Kontakt os og hør hvad der gælder for netop din uddannelse.

Med en HHX kan du på de merkantile uddannelser søge direkte ind på hovedforløbet og springe grundforløbet over.

Er du over 25 og har erhvervserfaring, kan du søge ind via en realkompetencevurdering. Det betyder, at dine kompetencer vurderes, og du måske kan få merit for dele af uddannelsen. Kontakt os, og hør hvad der er muligt.

Alt textUng mand arbejder under en bil på et autoværksted

Du kan søge ind i dag. Al tilmelding foregår via optagelse.dk.

Hvad kan en studievejleder hjælpe med?

Spørg om alt — der er ingen dumme spørgsmål

Vores vejledere hjælper dig, hvad enten du skal vælge uddannelse, er i gang med en og overvejer at skifte, eller bare har brug for at snakke tingene igennem. Du kan fx spørge om:

  • Hvilken uddannelse der passer til dine interesser og styrker

  • Hvad du kan arbejde med og videreuddanne dig til bagefter

  • Hvilke valgfag der giver mening for dig

  • Hvordan det fungerer med SU, elevløn og transport

  • Om EUD eller EUX er den rigtige vej for dig

Studievejleder taler med tre elever foran en computer
Oftest stillede spørgsmål

Sådan bliver du elev

Der er optag i januar og august. Ansøgning sker via optagelse.dk, og du kan søge løbende.

Som udgangspunkt skal du have bestået 9. eller 10. klasse med mindst 02 i gennemsnit i dansk og matematik. Opfylder du ikke kravene, kan du i mange tilfælde stadig blive optaget via en optagelsesprøve og samtale. Kontakt en vejleder, og hør hvad der gælder for din uddannelse.

Ja. Det er netop formålet med grundforløb 1, at du finder ud af, hvad der passer til dig. Vil du skifte undervejs, taler du med din vejleder om mulighederne.

EUD er den klassiske erhvervsuddannelse med svendebrev eller fagbevis. EUX giver dig det samme svendebrev eller fagbevis plus en studentereksamen — og tager ca. et år længere. Læs mere på siden "EUX eller EUD?".

Ja. Vi tilbyder brobygning og introduktionskurser for elever i 8., 9. og 10. klasse. Læs mere på siden "Prøv faget af".

Ja. Hvis du kommer langvejs fra, kan du søge om plads på skolehjemmet i Skjern. Læs mere på siden "Bo på skolen".